Omega-3 mastná kyselina DHA blahodarne pôsobí na mozog

Vedeli ste, že po ukončení druhého roku života už ľudský organizmus neprodukuje ďalšie mozgové bunky a že kyselina dokozahexaénová (DHA), jedna z omega-3 mastných kyselín, je dôležitou súčasťou starostlivosti o mozog?

Po ukončení druhého roku veku sa ľudský mozog zdokonaľuje a vyvíja iba tak, že sa vytvárajú styčné body medzi mozgovými bunkami, ale už neprodukuje nové mozgové bunky. Mozog novorodenca váži približne 380 g a mozog dvojročného dieťaťa 1,1 kg. Mozog dospelého človeka váži približne 1,3 kg* a je z veľkej časti tvorený tukom. Mozog je výnimočný tým, že zo všetkých tukov prijímaných stravou selektívne vyberá omega-3 mastnú kyselinu DHA. Komunikácia medzi bunkami v mozgu a zvyškom tela prebieha prostredníctvom miliónov správ za sekundu. Čím rýchlejšie si bunky tieto správy odovzdávajú, tým rýchlejšie veci chápeme, tým lepšia je naša schopnosť premýšľať, a tým ľahšie sme napríklad schopní skladať písmená do slov a slová do viet.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Lekári odporúčajú podávať deťom rybí olej

Omega-3 mastné kyseliny je potrebné prijímať v strave, lebo organizmus si ich nedokáže sám účinne vyrábať. Rybí tuk Möller’s má vysoký obsah prírodnej, vysokokvalitnej kyseliny DHA z čerstvých rýb.

Jedna čajová lyžička (5 ml) rybieho tuku Möller’s pokryje celú dennú dávku omega-3 mastných kyselín odporúčanú Nórskym úradom pre verejné zdravie. Pre deti aj dospelých, ktorí nemajú radi chuť rybieho tuku, môžu byť vhodnou alternatívou Omega-3 kapsuly Möller’s Double.

https://faculty.washington.edu/chudler/dev.html

** Priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 250 mg EPA a DHA + 200 mg DHA