Omega-3 pre tehotné a dojčiace ženy? Áno!

Omega-3 mastné kyseliny: Nevyhnutná zložka pre zdravie tehotných a dojčiacich matiek

Tehotenstvo a obdobie dojčenia patria medzi najdôležitejšie fázy v živote ženy a jej dieťaťa. Strava matky zohráva kľúčovú úlohu pri správnom vývoji bábätka a zároveň pomáha udržať zdravie aj energiu samotnej mamičky. Medzi živiny, ktoré by v jedálničku tehotných a dojčiacich žien rozhodne nemali chýbať, patria omega-3 mastné kyseliny.

Omega-3 sú esenciálne tuky, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť, a preto ich musíme prijímať zo stravy. Ich dostatočný príjem v tehotenstve a pri dojčení má zásadné prínosy pre zdravie dieťaťa aj matky.

 

Omega-3 a vývoj bábätka

Omega-3, najmä dokozahexaénová kyselina (DHA) a eikozapentaénová kyselina (EPA), zohrávajú kľúčovú úlohu vo vývoji dieťaťa počas tehotenstva aj po narodení.

 

1. Podpora vývoja mozgu a nervovej sústavy

DHA je hlavnou stavebnou zložkou mozgu a nervových buniek. Štúdie ukazujú, že dostatočný príjem DHA v tehotenstve prispieva k lepšiemu vývoju mozgu dieťaťa, čo môže mať pozitívny vplyv na jeho kognitívne schopnosti, koncentráciu a pamäť v neskoršom veku.

2. Zdravý zrak

DHA je taktiež nevyhnutná pre správny vývoj sietnice. Dostatočné množstvo omega-3 v tehotenstve a pri dojčení môže zlepšiť ostrosť zraku novorodenca a znížiť riziko očných vád.

3. Zníženie rizika predčasného pôrodu

Štúdie naznačujú, že dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín môže pomôcť znížiť riziko predčasného pôrodu, ktorý je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich zdravie novorodenca. Omega-3 môžu tiež pomôcť predĺžiť dĺžku tehotenstva a podporiť zdravý pôrodný hmotnostný prírastok dieťaťa.

 

Omega-3 a zdravie mamičky

Omega-3 nie sú dôležité len pre dieťa, ale aj pre matku, ktorá počas tehotenstva a dojčenia čelí zvýšeným nárokom na organizmus.

 

1. Podpora duševného zdravia

Tehotenstvo a šestonedelie sú obdobím veľkých hormonálnych zmien, ktoré môžu ovplyvniť psychiku ženy. Omega-3 majú pozitívny vplyv na duševnú pohodu a môžu pomôcť znížiť riziko popôrodnej depresie. Štúdie ukazujú, že ženy s vyšším príjmom omega-3 majú nižšiu pravdepodobnosť výskytu úzkostí a depresívnych stavov po pôrode.

2. Zníženie zápalov a podpora imunity

Omega-3 majú protizápalové účinky, ktoré pomáhajú znížiť riziko rôznych ochorení počas tehotenstva aj v období po pôrode. Silná imunita je v tejto fáze života kľúčová nielen pre matku, ale aj pre bábätko, ktoré získava ochranné látky prostredníctvom materského mlieka.

3. Podpora zdravia srdca

Tehotenstvo je náročné aj pre kardiovaskulárny systém ženy. Omega-3 pomáhajú regulovať krvný tlak, znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL) a podporujú zdravú funkciu srdca.

 

Kde nájdeme omega-3?

Najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú:

🥑 Tučné ryby – treska, losos, makrela, sardinky, sleď
🥑 Ľanové semienka a ľanový olej
🥑 Chia semienka
🥑 Vlašské orechy
🥑 Repkový olej
🥑 Morské riasy (vhodné pre vegánov)

 

Ak žena nekonzumuje dostatok týchto potravín, môže zvážiť užívanie výživových doplnkov s omega-3, pričom je dôležité vybrať také, ktoré sú bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Záver: Omega-3 ako základ zdravého vývoja

 

Dostatočný príjem omega-3 počas tehotenstva a dojčenia prináša množstvo benefitov tak pre mamičku, ako aj pre bábätko. Podporujú správny vývoj mozgu, zraku a nervovej sústavy dieťaťa, pomáhajú predchádzať predčasnému pôrodu a zároveň chránia zdravie matky.

 

🔹 Tip na záver: Zaraďte do svojho jedálnička viac potravín bohatých na omega-3 a podporte tak zdravý štart svojho dieťaťa do života! 💙👶✨

 

What is good health?

Do you have a good lifestyle?

Lifestyle simply means the way in which you live. Health and lifestyle go hand in hand. You might feel you have a good lifestyle if you are physically active, eat healthily and generally experience a sense of wellbeing. Conversely, if you want good health you should also have a good lifestyle.

Physical activity is the major contributor to a good lifestyle, but diet, drugs, stress, sleep and social conditions are also play an important role. Being able to use the body properly to avoid injury also affects lifestyle. Physical activity can also prevent depression and help you to recover more quickly from mental illness, both of which obviously affect your lifestyle.

Diet can be a difficult topic for many. Perhaps you eat too much or too little or maybe you find it hard to know what foods to combine to have a balanced diet. It’s also important to eat food that contains important vitamins, minerals and dietary fibre, omega-3 and antioxidants. On top of all this, you also need to get enough energy, protein and the correct fatty acids. The requirement for these nutrients changes throughout your life. When you are older you also have different requirements than children and younger adults. Women also have different requirements than men. Pregnant and breastfeeding mothers also have special requirements.

When you get older, you lose muscle mass and your body requires less energy and therefore less food. You may lead a less active life than you did before, which is why you require less food. However, your need for minerals, vitamins and other nutrients remains the same. Of course, there are plenty of healthy and active older people, but when you reach 70 to 80 years of age, it’s easier to become ill, especially during flu season.

Some steps you can take to improve your lifestyle and health are to:

What is good quality of life?

The World Health Organisation (WHO) defines quality of life as a state where the individual can realise their potential, cope with normal stressful situations, work in a rewarding and positive way, and be able to contribute to others and society. 

Quality of life is a wide and somewhat diffuse concept that includes joy in, and a desire for, life. These are values that are rather felt than measured, which in turn are based on personal environment and choices. Quality of life doesn’t necessarily depend on being healthy or sick. It’s the moments between worries, sorrows, problems and ailments that matter. For example, if you have a chronic illness, a feeling of mastery can be important when talking about quality of life.

To sum up, quality of life is a combination of health, lifestyle, networks and social support. It’s about experiencing joy, meaning in life, satisfaction, security and a sense of belonging, as well as being able to use your strengths. It’s also about feeling interest in life, coping with everyday situations and a being committed to something or someone. If you have good quality of life, you will be able to cope better with the inevitable stressful situations in life.

Our products

Get inspiration on our Instagram

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.